Filizlenmiş Patates Yenir mi? Yeşillenmiş Patates Yemek Sağlığa Zararlı mı?

Birçoğumuzun mutfağının olmazsa olmaz sebzelerinden biri de şüphesiz ki patatestir. Sayısız lezzet ortaya çıkarmamızı sağlayan patateslerimiz her zaman aynı kalmayabiliyor. Yanlış saklama ya da ortam koşulları nedeniyle patateslerde filizlenmeler olabilir. Hatta yeşillenenler bile oluyor. Peki bu durumda ne yapmak gerektiğini biliyor musunuz? 

Filizlenen patates yenir mi? Yeşillenmiş patates yemek sağlığa zararlı mı, tehlikeli mi? Gelin tüm detayları anlatalım…

Patates, yalnızca Türk mutfağında değil dünyanın pek çok ülkesinin mutfağının vazgeçilmez ürünlerinden biridir.

Salatasından ana yemeğine, kızartmasından haşlamasına pek çok şekilde tüketilen patates, C vitamini ile beraber zengin bir mineral kaynağıdır.

En dayanıklı besin kaynaklarından biri olmasına rağmen mutfağımızdaki patatesler zaman zaman filizlenmeye başlayabiliyor.

Filizlenmiş Patates Yenir mi?

Patateslerin filizlenmesindeki en önemli nedenler arasında çok uzun süre bekletilmesi, yanlış saklama koşulları ve nemli bırakmak gelir. Filizlenmiş patatesleri yemenin güvenli olup olmadığı konusunda birçok görüş mevcut. 

Eğer bir patates filizlenmişse, içindeki nişasta şekere dönüşmüş demektir. Patatesin yalnızca bir bölümü filizlenmişse, o bölüm kesilerek geri kalanı tüketilebilir. Ancak patatesin gövdesi küçülmüş ve buruşmuşsa yenmemesi gerekir.

Patates, patlıcan ve domates gibi gıdalarda bulunan iki glikoalkaloid bileşiği olan solanin ve chaconine doğal bir kaynaktır. Filizlenen patateste glikoalkaloid içeriği yükselir ve aşırı tüketildiğinde toksik hale gelebilir.

Yeşillenmiş Patates Yemek Sağlığa Zararlı mı?

Güneşin altında fazla bekleyen patatesler sarıdan yeşile dönmeye başlar. Yeşillenmeye başlayan patateslerde klorofil maddesi artar ve solanin üretimi başlar. Patates çiçeğinde oldukça yoğun bir şekilde bulunan kimyasal olan solanin insan sağlığını tehdit eden çok kuvvetli bir zehirdir. Bu nedenle çok fazla yeşillenen patateslerin tüketilmemesi önemlidir.

Patateslerinizin çabucak filizlenmemesini istiyorsanız; patateslerinizi soğan, elma, muz, armut ve diğer meyvelerin yanında saklamayın.

Aynı zamanda karanlık, serin ve kuru bir yerde sakladığınızdan emin olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir