2024’te Altına Hücum: Gram Altın Fiyatı İçin ‘3 Bin Lira Olabilir’ Uyarısı

Altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, 2024 yılında iç piyasada gram altın fiyatının 3 bin liraya kadar yükselebileceğini ifade etti.

Hafta içi borsada yaşanan ciddi kayıplar, yatırımcıların yüzünü yeniden altına çevirmesine neden oldu.

Ekonomim’den Serap Sürmeli’nin haberine göre; 2024 şimdiden para piyasalarında altına dayalı karşı düzen hareketinin başlangıcı olmaya aday. Altın 2008 küresel mali krizi ve 2020 Kovid şoku da dâhil olmak üzere 1973’ten bu yana yaşanan son yedi durgunluğun beşinde pozitif getiri sağlayarak, önceki ekonomik gerilemelerde değerini kanıtladı.

Altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, hem iç hem de dış piyasadaki gelişmeler sonrasında 2024 yılı içerisinde 24 ayar gram altın fiyatının 2 bin liraya kadar çıkabileceğini ifade etti.

“BRİCS ülkelerinin oluşturacakları para biriminin altın ile desteklenmesi; dolar için uygulanan ve 1972 yılında sona eren Bretton Woods anlaşmasını hatırlatıyor. Şayet buna benzer bir düzenleme hayata geçirilirse altın, fiyatını yeni zirvelere taşıyabilir.”

“Sonuç olarak ons altın fiyatı, tüm bu senaryoların etkisiyle önümüzdeki yılın ilk yarısında kademeli bir artışla 2.200 dolara, ikinci yarısında Fed ve ECB’den gelecek muhtemel faiz indirim haberleriyle 2.400-2.600 dolar seviyelerine taşınabilir.”

“İç piyasada ise yerel seçim öncesi muhtemel alımların etkisiyle 24 Ayar gram altın fiyatı mart ayı sonuna kadar kademeli olarak 2.150-2.350 TL seviyelerini test edebilir.”

“2024’ün ikinci yarısında daha ziyade altın ons fiyatındaki yükselişin iç piyasa fiyatına yansımasıyla kademeli olarak ilk etapta 3.000 TL/Gr ve yıl sonuna doğru 3.500 TL/Gr olabilir.”

“Diğer yandan, 2024 yılının ortalama enfl asyon yüzde 50 olma olasılığı göz önüne alınması halinde; altının ons fiyatında beklenenden daha düşük yükseliş ve döviz fiyatında da enfl asyon oranında yükseliş olasılığı varsayımıyla altın fiyatında, enfl asyon oranda artış olsa bile 24 ayar altın fiyatı en az 3.000 TL/Gr olabilir. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir