Aynı paketteki bulaşık süngerlerinin farklı renklerde olmasının bir nedeni var!

Belki bir gün bir mucize gerçekleşir ama tüm bu sarı, kırmızı, mavi ve yeşil yardımcıları kullanmak zorunda olduğunuz sürece, en azından renklerinin bir anlamı olduğu gerçeğiyle rahatlayın.

Renklerin anlamı vardır

Her bulaşık süngeri iki parçadan oluşur; daha yumuşak ve daha pürüzlü. Öncelikle süngerin köpük kısmına odaklanacağız. Bunu, daha az dirençli kirleri çıkarmak, basit temizlik ve cilalama amacıyla kullanıyoruz. Peki süngerler neden bu kadar farklı renkte yapılıyor?

Üreticiler hangi rengi hangi amaçla kullanacağınızı planlamanızı öneriyor. Örneğin. banyo için mavi süngerler, tuvalet için yeşil, daha kirli bulaşıklar için kırmızı, hassas bulaşıklar ve mutfak tezgahı için sarı süngerler. Bu, bakterilerin yüzeyden yüzeye transferini önleyecektir. Çünkü tüm evi tek süngerle temizlerseniz her yerde farklı türde bakteriler bulunur.

Peki ya süngerin pürüzlü tarafı?

Süngerin daha ince ve aynı zamanda daha kaba tarafı aşındırıcıdır, yüzeyi hafifçe aşındırma özelliğine sahiptir. Bu şaşırtıcı, çünkü bu sayede yanmış tencereleri veya kurumuş yiyeceklerle kaplı tabakları temizleyebiliyorsunuz. Ancak çok az kişi burada da sertliğe göre renk ayrımının geçerli olduğundan şüpheleniyor.

Yeşil renk en inatçı kirleri bile kaldırabildiği gibi, bulaşıkları hafifçe çizebildiği için yapışmaz yüzeyli tavalarda, emaye tabaklarda ve narin camlarda kullanmamayı tercih ediyoruz.

Orta sertlik, kırmızı aşındırıcı kısmı olan süngerlerin karakteristiğidir. Sıradan kirleri güvenilir bir şekilde temizler ve aynı zamanda bulaşıkları çizmezler. Bunlar en çok yönlü ve güvenilir olanlardır.

Sarı, bulaşıklara ve yüzeylere karşı en hassas olanıdır; örneğin camları güvenli ve çizmeden temizler.

Genel tavsiye

Bu renk ayrımına daha önce hiç rastlamamış olmanız ve sadece koyu yeşil çizgili süngerleri biliyor olmanız mümkün. Tamam, sadece bu türü kullanabilirsiniz ama bulaşıkları çizmemeye dikkat etseniz iyi olur.

Düzenli olarak süngerdeki kiri temizlemeyi, durulamayı, sıkmayı ve serbestçe kurumasını beklemeyi unutmayın. Arada bir değiştirin. Çok uzun süre kullanmamalısınız. Süngerleri dezenfekte etmek istiyorsanız su ve sirkeyi 5:1 oranında karıştırıp süngeri 10 dakika suda beklettikten sonra iyice durulayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir