Kıbrıs Rum Kesimi’nde futbol fanatizmi tavan yaptı: Cumhurbaşkanı tüm futbol taraftarlarını yasaklamakla tehdit ediyor

Geçen hafta futbol maçlarında yaşanan ve bir oyuncunun yaralanmasına neden olan şiddet olaylarının ardından Cumhurbaşkanı, Güney Kıbrıs Futbol Federasyonu Başkanı Georgios Koumas ile görüştüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı İnia’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Kouma’dan futbol kulüplerine “bu duruma daha fazla tahammül edemeyeceğimizi ve devletin niyetinin, bu duruma son verilmezse, tüm maçların taraftarlar olmadan oynanacağı” bilgisini vermesini istediğini söyledi. CFA’nın ortak kararına da ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Cuma günü CFA, 26 Ocak’tan itibaren sezonun geri kalanı için tüm rekabetçi futbol maçlarında deplasman taraftarlarına yasak getirildiğini duyurdu. Bu kararla stadyumlarda artan şiddet olaylarının önüne geçilmesi ve polisin maç güvenliğini sağlama çabalarının kolaylaştırılması amaçlanıyor.

Artan suç oranı ve hükümetin bu konuda ne yapmasının beklendiği sorusuna Cumhurbaşkanı, toplumu ilgilendiren bu çok ciddi sorunla ilgili çeşitli açıklamalar yapıldığını söyledi. “Önemli olan belirli eylemlerin uygulanması ve bu eylemlerin uygulandıktan sonra duyurulmasıdır” dedi.

Bu arada CFA sözcüsü Constantinos Shiamboulis, federasyonun deplasman taraftarlarını tüm rekabetçi futbol maçlarından men etme kararının “zorunlu” olduğunu çünkü durumun daha fazla ertelemeye tahammül edilemeyecek bir noktaya ulaştığını söyledi.

Stadyumlarda art arda yaşanan ve futbolcuları ve sahada bulunan diğer kişileri tehlikeye atan şiddet olaylarına atıfta bulundu.

“Taraftarların hareketini yasaklayarak polisin maçları güvence altına almasını kolaylaştırdığımıza inanıyoruz. Ayrı tribünlere gerek kalmayacak, taraftarların deplasman maçları için başka şehirlere veya başka stadyumlara yürüyüşleri izlenmeyecek ve stadyumlarda farklı takımların taraftarları arasındaki çatışmalar önlenecektir. Bu tedbirin derhal sonuç vereceğini umuyoruz.”

Yasağın istedikleri bir şey olmadığını, ancak daha kötü sonuçları önlemek için bazı adımların atılması gerektiğini kaydetti. Stadyumlardaki durumla ilgili sorumluluk sorulduğunda, bunun polis ve stadyum yetkililerinin cevap verebileceği bir konu olduğunu belirtti.

Shiamboulis futbolun toplumun bir uzantısı olduğunu ve sadece stadyumlarda değil toplumda genel bir şiddet tırmanışı olduğunu vurguladı.

Takımların karara tepkileriyle ilgili olarak Shiamboulis, kararın CFA Yönetim Kurulu’nda oybirliğiyle alındığını ve herkes tarafından saygı duyulması gerektiğini vurguladı.

Ancak, özellikle çok sayıda taraftarı olan takımlara karşı oynamayı bekleyen bazı küçük takımların bu önlem nedeniyle gelir kaybına uğrayacağını da sözlerine ekledi.

Eş zamanlı olarak, karara tepki olarak CFA binasına sprey boyayla sloganlar yazılarak vandalizm yapıldığına dair haberler ortaya çıktı.

Hasar derhal onarıldı ve polis olayı soruşturuyor.

Odatv.com|Çeviri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir