Tam Bir Kamera Telefonu: Vivo X100 Pro

Kamera özellikleriyle öne çıkan Vivo’nun yeni amiral gemisi telefonu X100 Pro’yu inceledik. Kamerasının yanı sıra 3000 Nit parlaklığa çıkabilen ekrana sahip.

Vivo X100 Pro’nun tasarım dili, güncel trendlere uygun olmakla beraber harika bir Premium hissiyat sağlıyor. Ama bizi asıl ilgilendiren kısım olan devasa kamera modülünde ‘Xtreme Imagination’ imzası Zeiss ile yapılan işbirliğine önemli bir vurgu.

Büyük kamera çıkıntısı, X100 Pro’nun stilinin önemli bir parçası ve iki aşamalı olarak tasarlanmışZeiss logosu kamera montajının ortasında bulunuyor. Burada, aynı zamanda IR verici ve ikincil bir mikrofon da yer alıyor.

Alt tarafta USB-C portu, mikrofon ve ana hoparlör yer alıyor. SIM yuvası da burada ve kart tepsisinde yer alan mavi conta, telefonun toz ve su geçirmez özelliklere sahip olduğunu hemen bize gösteriyor. Ki telefon gerçekten de IP68 derecesine sahip, bu nedenle 1.5 metreye kadar su altında 30 dakikaya kadar dayanabiliyor.

Genel olarak, vivo X100 Pro’nun tasarımı gerçekten çok iyi. Cihazı tasarlarken bir hikaye kurulmuş ve kamera çıkıntısıyla arka panelin kombinasyonu bir hikaye anlatmayı başarıyor.

Vivo X100 Pro, Dimensity 9300 yonga seti ile geliyor ve özellikle MediaTek’in yıllardan beri aldığı yolu görmek açısından inanılmaz bir telefon olmuş. İşlemci TSMC’nin üçüncü nesil 4nm+ sürecinde üretilmiş ve Mediatek’e göre, geçen yılın Dimensity 9200’sine kıyasla zirve performansta %40 iyileşme sağlarken %33 daha az güç tüketimi sunuyor.

Yonganın CPU’su, dört adet Cortex-X4 çekirdeği (bir tanesi 3.25GHz’e kadar, üç tanesi 2.85GHz’e kadar) ve dört adet Cortex-A720 birimi (2.0GHz’e kadar) içeriyor. Bu yonga kurulumunu Snapdragon 8 Gen 3’ün CPU’sunun 1×3.3GHz Cortex-X4 & 5×3.2GHz Cortex-A720 & 2×2.3GHz Cortex-A520 konfigürasyonu ile karşılaştırabiliriz.

GPU ise Immortalis-G720 MC12 ve yine Dimensity 9200’deki G715 MC11’den bir çekirdek daha fazla olduğunu görüyoruz.

Ek olarak MediaTek’in yeni canavarı LPDDR5T RAM desteği sunuyor, ancak vivo’nun sitesine baktığımızda sadece 1TB versiyonu bu hızlı RAM’lerden yararlanıyor. Depolama tüm versiyonlarda UFS 4.0 olarak karşımıza çıkıyor.

Vivo X100 Pro, bir diğerinden farklı bir kamera sistemine sahiptir, bu eşsizliği en az bir bileşeninden gelmektedir – 100mm periskop telefoto, büyük bir sensör ve hem uzak hem de yakına odaklanabilen yüzer lens içerir. 1 inç ana kamera da oldukça hoş karşılanır, yanlış anlaşılmasın, otomatik odaklamalı geniş açılı birim de dahil olmak üzere hepsi 50 MP sensörlere sahiptir.

Ana kamera, Sony IMX 989 sensörü kullanıyor. 1.6µm piksel ve bir Quad Bayer filtre dizisine sahip ve 4’e 1 birleştirme sonrasında 12.5MP çözünürlüğünde fotoğraflar sağlıyor. Ayrıca sensöre 23mm eşdeğer odak uzunluğuna ve f/1.8 diyafram açıklığına sahip bir sabitleme lensi eşlik ediyor.

Geniş açılı kamera, f/2.0 diyafram açıklığına sahip ve otomatik odaklama yeteneğine sahip 15mm eşdeğer bir lensle geliyor. Sensörü ise 1/2.76″ optik format ve 0.64µm piksel aralığına sahip Samsung JN1.

Ancak kameraların yıldızı kesinlikle telefoto lens. Resmi özellikler, 1/2.0″ optik formatta 50MP sensörü olarak geçiyor.

Ön tarafta X100 Pro’da, 32MP özçekim kamerası ve f/2.0 diyafram açıklığına sahip ve sabit odaklı 20mm eşdeğer bir lens ile geliyor.

Özet olarak vivo x100 Pro müthiş bir kamera telefonu ve video incelememizde de sizlere pek çok farklı örnek göstererek bu cihazın kapasitesini göstermek istedik. Şu an için ülkemizde resmi olarak satılmıyor ki kullandığımız inceleme versiyonu da Çin temelli olduğundan Google servislerine erişemedik. Ama önümüzdeki dönemde ülkemizde satılacak olursa, amiral gemisi telefonlar arasında iyi bir konumda olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir